Nejnavštěvovanějším turistickým cílem v jižních Čechách je za loňský rok Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou. Zoo za rok 2022 přilákala více než 277 tisíc návštěvníků. Jedničkou v návštěvnosti se stala již druhý rok po sobě. Údaje vycházejí ze statistik agentury CzechTourism.

Turisté přijíždějící do jižních Čech si dle statistik národní agentury CzechTourism v uplynulém roce nejvíce oblíbili Jihočeskou zoologickou zahradu v Hluboké nad Vltavou. Zoo Hluboká podle statistických údajů prošlo v roce 2022 celkem 277,2 tisíce návštěvníků. „Je skvělé, že po letech omezení se vše vrátilo do normálu a i v roce 2022 se zoo stala oblíbeným místem pro návštěvníky i obyvatele Jihočeského kraje a to po celých 12 měsíců v roce,” uvádí ředitel Zoo Hluboká Vladimír Pokorný. Zoo Hluboká se na první příčku statistiky vyhoupla už v předešlém roce s 270 tisíci návštěvníky. Na druhé příčce v návštěvnosti se pak v obou letech umístila Stezka korunami stromů v Lipně nad Vltavou.

Návštěvnost ve statistikách CzechTourism je sledována na základě vydaných vstupenek monitorovaných turistických cílů. Těch je v databázi za Jihočeský kraj 120 a v roce 2022 se na nich pomocí vydané vstupenky započítalo celkem 2 744 662 návštěvníků. Největší část z nich, 816 356 tj. 29,74 %, pak v turistické oblasti Budějovicko. „Podíl v návštěvnosti ukazuje, že oblast Budějovicka nabízí pestrou škálu atraktivit. Od historických památek, přes kulturní instituce po nabídku pro rodiny s dětmi a milovníky sportovních aktivit a přírody. Samostatnou kategorií je splavněná řeka Vltava, ať už se jedná o vyhlídkové plavby, nebo půjčovny plavidel. Je potřeba zmínit, že velkou část návštěvníků tvoří samozřejmě turisté z okolních krajů a zahraničí, ale ve statistikách jsou zaznamenáni také místní obyvatelé, kteří využívají volnočasových aktivit, které mají takříkajíc za domem. Budějovicko je zároveň ideálním výchozím místem pro výlety do okolí, například do Českého Krumlova, nebo na oblíbenou Stezku korunami stromů na Lipně,” říká ředitel Turistické oblasti Budějovicko Tomáš Polanský.

 Návštěvnické centrum Budvaru je skokanem roku

Skokanem roku v turistické oblasti Budějovicko se stalo návštěvnické centrum pivovaru Budějovický Budvar, které eviduje meziroční nárůst 518 %. Nutno podotknout, že návštěvnost předešlého roku ovlivnila proti-covidová opatření, při kterých musel pivovar, spadající mezi potravinářské provozy, zavřít brány pro veřejnost. Naopak po uvolnění restrikcí byl jedním z prvních míst, kam se turisté, včetně těch tuzemských, začali vracet ve velkém. Skokanem s nejvyšší návštěvností je pak Jihočeské muzeum, které je s návštěvností 68 tisíc osob třetí nejnavštěvovanější na Budějovicku a meziročně si polepšilo o 193 %. „Čísla návštěvnosti v roce 2022 jsou mnohem veselejší než ta za předchozí rok, který byl ještě značně ovlivněn covidem. Výrazný, v některých případech až trojnásobný zájem, jsme zaznamenali také u dalších atraktivit v naší oblasti. Například Budějovická radnice (213 %), Vodárenská věž v Budějovicích (106 %) a Wortnerův dům Alšovy jihočeské galerie (93 %). Návštěvníci si našli cestu také do méně známých provozů, jako je Vltavotýnské podzemí, kde se návštěvnost zvýšila o 80 %,” pochvaluje si Tomáš Polanský.

Zdroj: Vojen Smíšek, manažer marketingu destinace Budějovicko