Dopravu na Lipno směrem od Dolního Dvořiště čeká na jaře letošního roku významné omezení. Začne totiž rekonstrukce průtahu městem Vyšší Brod, kdy první etapy se dotknou právě komunikace 163/II, která spojuje Lipno a Dolní Dvořiště.

Ve Vyšším Brodě se bude v letošním roce realizovat důležitá a nutná oprava průtahu městem. Občany a návštěvníky tak čeká řada dopravních omezení a dokonce i jedna zásadní úplná uzavírka Kaplické ulice. „V letošním roce bude začínat rekonstrukce komunikace směrem od Kaplice, křižovatky pod náměstím a pak celý úsek pravé strany náměstí až na konec Vyššího Brodu směrem na Studánky. Tato rekonstrukce průtahu městem se pro táhne až do začátku roku příštího. Celá akce je svým rozsahem víceméně ojedinělá, protože se budou budovat inženýrské sítě, nový povrch komunikace a bude se pokládat nový chodník na náměstí,“ vysvětluje Jaroslav Marek, místostarosta Vyššího Brodu.

S touto rozsáhlou rekonstrukcí je spojeno velké dopravní omezení, které bude spočívat v částečné a později i v úplné uzavírce Kaplické ulice. První práce započnou na začátku března letošního roku. „Stavba jako taková začne navážet stroje a potřebný materiál od 1. března a k 15. březnu začne částečná uzavírka Kaplické. Toto omezení umožní zachovat průjezdnost pro vozidla do 3,5 tuny, veřejnou autobusovou dopravu a IZS,“ upřesňuje Jaroslav Marek.

V režimu částečné uzavírky se bude opravovat vždy pouze jeden jízdní pruh a provoz bude řízen semafory. Tento režim uzavírky se dotýká ovšem pouze zhruba poloviny opravovaného úseku Kaplické. Druhá polovina ulice blíže k náměstí se bude muset opravovat v režimu úplné uzavírky, kdy bude povolen pouze průchod chodcům, neprojedou zde ani vozy IZS.

„Úplná uzavírka Kaplické ulice bude probíhat od 21. dubna do 21. května tohoto roku. Je nutno podotknou, že původně měla být uzavírka 3x delší, což schválilo minulé vedení a s čím jsme my zásadně nesouhlasili. Tímto bych chtěl moc poděkovat zhotoviteli, kdy stavaři se nám snažili vyjít maximálně vstříc. Ano, i ten jeden měsíc úplné uzavírky bude bolet, ale udělali jsme maximum pro to, aby to bylo to nejkratší z nejkratších, co jsme mohli vymyslet. Chtěl bych tímto také požádat všechny o trpělivost, kterou v tomto roce budeme potřebovat v rámci rekonstrukce průtahu městem a moc všem za ni děkuji,“ dodává Jaroslav Marek.

Investorem rekonstrukce průtahu městem je Jihočeský kraj a Vyšší Brod jako takový se bude podílet na rekonstrukci okolí komunikace, tedy chodníků a podobně. Městskou kasu i tak tato investice přijde odhadem na více než 50 miliónu korun.

Zdroj: PR Vyšší Brod / František Fazekas