Na procházce anglickým parkem jihočeského vodního zámku Blatná můžete potkat i jeho majitele Stephanose Germenise-Hildprandta, který se společně s rodiči výrazně zasloužil o rekonstrukci historické budovy. Sám však bydlí na staré poště.

Rod Hildprandtů zámek vlastní už od roku 1798. Během komunistické éry jim byl majetek zkonfiskován a správu zámku převzala Národní kulturní komise, po roce 1991 se zámek vrátil do jejich rukou.

Rodina se během let zasloužila o rekonstrukci zámku, ale i o oživení místního kulturního života. Návštěvníkům zámek nabízí nejen prohlídku historických interiérů, kulturní vyžití a prostory pro konání společenských akcí, ale také příjemný odpočinek u dobré kávy nebo při procházce anglickým parkem.

V současnosti objekt spravuje Stephanos Germenis-Hildprandt. Jméno Germenis získal po otci, řeckém architektovi Spyridonu Germenisovi. V Řecku žil až do svých patnácti let. Protože doma mluvili zejména anglicky a jeho otec v Anglii studoval, rozhodl se Stephanos Germenis-Hildprandt následně žít a studovat na univerzitě v Londýně, kde si pak našel i práci.

Zásadní zlom přišel po smrti jeho otce. „Opustil jsem Londýn a vrátil se zpět do Čech. Péči o zámek Blatná považuji nejen za rodinné dědictví, ale také za své poslání a hobby. Zámek je nyní mým domovem a věnuji se mu na plný úvazek,“ říká majitel zámku.

Místo zámku mu stačí pošta

Stephanos Germenis-Hildprandt nebydlí přímo v paláci, ale v takzvané staré poště, která je součástí zámeckého areálu. „Když jsme se sem v devadesátých letech vrátili, bydleli jsme provizorně v několika zámeckých pokojích, než si rodiče zrekonstruovali empírový domek v anglickém parku. Přímo v zámku ale už znovu bydlet nikdy nechci. Je velký, studený a v hlavní sezoně je v něm stále rušno. Navíc by byla škoda obětovat část zámku pro soukromé bydlení, když ji můžeme využívat pro komerční a kulturní účely,“ vysvětluje Stephanos Germenis-Hildprandt.

V létě zde můžete vidět třeba slavnou pohádku Šíleně smutná princezna, jejíž filmová verze se zde natáčela. Nebo si zde lze až do března zabruslit: kluziště je umístěné přímo na nádvoří zámku a vytvořené pomocí speciální ekologické technologie švýcarské značky Glice. Má zanedbatelnou spotřebu vody a nulovou spotřebu energie – tu spalujete jen vy. Bruslení je možné v jakýchkoli klimatických podmínkách, nemusí tedy právě mrznout. A brusle si zde můžete i vypůjčit.

Zdroj a celý text: idnes.cz