Rušení poboček pošty na největších sídlištích v Českém Krumlově, na Plešivci a Míru, je nezvratné. Takový je závěr jednání starosty Alexandra Nográdyho a místostarosty Dalibora Uhlíře se zástupci pošty, kteří jakékoli náměty na udržení poštovních služeb v uvedených lokalitách zamítli.

S několika návrhy přišlo vedení města Český Krumlov, aby odvrátilo konec poštovních služeb na sídlištích Mír a Plešivec, kde mají pobočky pošty ke konci června skončit. „Podařilo se nám se zástupci pošty sjednat schůzku dříve než za tři týdny, kdy se původně měla uskutečnit. Z jejího výsledku jsme ale bohužel zklamaní a rozčarovaní. Nabídli jsme několik možností, jak pošty pro občany udržet, zástupci pošty ale na žádnou z nich nepřistoupili,“ říká starosta Alexandr Nogrády.

O pošty Partner, na jejichž provozu a nákladech se podílí pošta s dalším smluvním partnerem, nemá vedení pošty zájem. A komerční model pošty Partner+ je zase pro město naprosto nevýhodný. Tento model spočívá v tom, že by veškeré náklady spojené s provozem pošty hradilo město samo ze svého rozpočtu. Pro jednu pobočku na sídlišti se jedná o cca dva miliony korun ročně (poplatek České poště za služby v řádech několika desítek tisíc korun měsíčně, náklady na mzdy, energie atd.).

Dle zákona musí být ve městech s počtem obyvatel nad 2500 pošta v docházkové vzdálenosti tří kilometrů. Pro Český Krumlov to znamená, že zde stačí jediná hlavní pošta v centru města na Latránu.

„Zástupci pošty nám sdělili, že chtějí tuto poštu v centru rozšířit o další přepážky, ale i personálně. My se teď budeme zabývat zejména tím, jak občanům usnadnit přístup k této poště,“ dodává starosta. Nejbližší autobusová zastávka je na Špičáku a pro auta pak parkoviště P2 Pod poštou.

Zdroj: město Č. Krumlov