Jihočeští hygienici registrovali v 18. kalendářním týdnu 74 nahlášených a potvrzených případů lymeské boreliózy a dva případy klíšťové encefalitidy. Aktivita klíšťat pro příští dny je Českým hydrometeorologickým ústavem predikována v jižních Čechách na vysokém a místy mimořádném stupni rizika.

Letošní situace je ve srovnání s loňskem, co se lymeské boreliózy týče, dynamičtější: Vloni hygienici v 18. kalendářním týdnu registrovali 44 potvrzené případy, letos již 74, nejvíce na Českobudějovicku (20) a Táborsku (20), Českokrumlovsku (13) a Jindřichohradecku (9). V dalších okresech je situace klidnější, na Prachaticku je 7 potvrzených případů, vloni zde nebyl ani jediný. Strakonicko má 5 případů a na Písecku zatím není hlášen žádný případ.

Onemocnění klíšťovou encefalitidou se vzhledem k charakteru onemocní a prokazování začnou ve statistikách projevovat až v dalších týdnech. Letos jsou evidována dva nahlášené a potvrzené onemocnění na Strakonicku a Prachaticku, vloni byly v kraji evidovány v tomto období rovněž dva případy. Vloni onemocnělo v Jihočeském kraji za celou sezonu celkem 529 obyvatel lymeskou boreliózou a 130 klíšťovou encefalitidou.

Zdroj: Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje