Dnešním dnem je zahájen 7. ročník odborné konference cestovního ruchu Travelcon, kterou pořádá Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) a Destinační společnost Českobudějovicko-Hlubocko. Hlavními tématy konference jsou udržitelnost, inovace, umělá inteligence a data jako surovina pro 21. století. Nejdůležitějším bodem však ale stále zůstává nevyužitý potenciál tohoto průmyslového odvětví, které skrývá miliardové příjmy.

Na konferenci je zaregistrováno přes 400 účastníků. „Mimořádný zájem z řad podnikatelů a odborníků v cestovním ruchu potvrzuje jedinečnost nejen samotné konference, ale celé oblasti cestovního ruchu.“ komentuje 1. náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř.

Cestovní ruch bohužel stále není vnímán jako průmyslové odvětví, ačkoliv má v České republice obrovský potenciál. Kvůli neexistujícímu zákonu o cestovním ruchu už nyní utíká státnímu rozpočtu 30 miliard korun ročně. Srovnání optimistických a pesimistických modelových přínosů pro veřejné rozpočty z cestovního ruchu v ČR v letech 2022-2035 ukazuje v roce 2035 roční rozdíl 300 mld. korun. Celkový rozdíl za zmíněné období je až neuvěřitelných 1 843 mld. korun, které může cestovní ruch přinášet do veřejných rozpočtů (zdroj Economic impacT).

Na základě ověřených dat z ČSÚ si můžeme uvědomit poměrně důležité přínosy cestovního ruchu pro obyvatele:

každý 25. Čech pracuje v tomto odvětví
generuje 215 tisíc plných pracovních úvazků
tvoří 3 % HDP, České republiky, (cca 300 mld. Kč v roce 2019)
mnoho dalších odvětví jsou na něm závislá – ubytovatelé, restaurace a další…

„Čísla a statistiky konstatují jasně, že cestovní ruch má maximální potenciál. Z vládní úrovně dostává ale minimální pozornost,“ uvádí ředitel JCCR Petr Soukup. I proto je neoficiálním mottem tohoto ročníku otázka „Slyšíte nás?“

„V době, kdy vláda šetří každou korunu, my nenastavujeme dlaň, ale nabízíme ruce a hlavy, které mohou generovat miliardy,“ doplňuje Soukup.

Konference se v letošním roce odehrává v zrekonstruovaném pavilonu Z na Výstavišti České Budějovice. Pozvání přijala například Pavlína Louženská z #HolkyZMarketingu, Petr Zlámalík ze společnosti Mastercard Advisors, Petr Šalda z IQ Hospitality Group a další. Celou konferencí bude provázet bývalý novinář Filip Horký. Právě potenciál kongresové a firemní turistiky může být klíčový v době mimo hlavní sezónu a stát se tak jedním ze základních zdrojů výše uvedených příjmů.

Hlavním partnerem letošního ročníku je již tradičně agentura cestovního ruchu CzechTourism a hlavním mediálním partnerem je v tomto roce COT group.

Akce Travelcon se koná pod záštitou místopředsedy vlády ČR pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, záštitou a osobní účastí hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby, 1. náměstka Jihočeského kraje Františka Talíře a primátorky statutárního města České Budějovice Dagmar Škodové Parmové.

Zdroj: Jihočeská centrála cestovního ruchu