Prázdninová návštěvnost oblíbené turistické oblasti Lipenska je jako na houpačce. Poté co zde bylo na počátku července těžké hledat volné lůžko, ve zbytku července zájem turistů trochu opadl. Druhá polovina prázdnin podle předsedy Turistického spolku Lipenska Jiřího Mánka slibuje opět vyšší zájem. „Ono je to obdobné každý rok. Na svátky v počátku července, které jsou krátce po vysvědčení, je plno k prasknutí, pak zbytek července nápor trošku zvolní a opět se plní první tři týdny v srpnu. Týden před počátkem školního roku je to již opět slabší. To je ale každoroční trend. Takže jestli lidé zvažují dovolenou v srpnu, měli by rychle rezervovat, protože na ně nemusí zbýt. Faktem ale je, že do restaurací chodí lidí o něco méně, než v minulých letech. Naopak je velká část klientů, kteří záměrně vyhledávají září a říjen, protože zkrátka chtějí větší klid. Určitě je tradicí také to, že lidé sledují počasí a rozhodují se na poslední chvíli. Nicméně ve srovnání s ostatními destinacemi, kde turisté letos schází citelněji, jsme na tom na Lipensku dobře, protože máme co nabídnout, lidé to vědí, a proto k nám jezdí,“ popisuje Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska.

Zvyky klientů, kteří na Lipensko jezdí, se změnily. Lipenští podnikatelé se shodují, že ti co přijedou šetří, do restaurací chodí jen málo, zvažují příjezd do poslední chvíle a zkracují termíny pobytu.

Toho, že lidé více šetří, si všímá i Aneta Korandová z Kulturního a informačního centra v Horní Plané. „Nemáme nyní žádné statistiky. Turistů chodí stále dost, ale zdá se, že je to méně, než v předchozích létech, navíc opravdu obrací každou korunu,“ uvádí.

V rodinném areálu v Lipně nad Vltavou hodnotí prozatímní návštěvnost velmi pozitivně i přes současnou ekonomickou situaci. „Všichni vidíme, co se děje kolem a nás velmi těší, že si náš areál návštěvníci oblíbili, oceňují naši vysokou kvalitu služeb, možnost platit kartou, což dnes není standard a míří k nám ve skoro stejném počtu jako minulý rok,“ dodává marketingový manager areálu Jiří Gruntorád.

A právě tady se také již brzy uskuteční největší sportovní svátek na jihu Čech, ČEZ Lipno Sport Festival, který bude velkým turistickým tahákem. Tato velkolepá akce startuje 11. srpna a končí 20. srpna. Přijeďte si vyzkoušet spoustu sportů zadarmo, absolvovat sportovní workshopy, setkat se se sportovními legendami jako je například Dominik Hašek, Gabriela Soukalová, Jiří Ježek nebo si zadarmo poslechnout Slzu, Janu Kirschner, Monkey Bussines a další. Více informací najdete na lipno.info. Podle Petra Tahotného, který je zodpovědný za provoz hornoplánského přívozu, který vozí pasažéry do Bližší Lhoty je letošní sezóna podobná těm před covidem. Počet pasažérů je zde podobný jako v předchozích létech. „Na začátku července jezdilo až 1000 lidí denně. To je výjimečné číslo. Když není počasí tak je to denně zhruba 300 až 500 lidí. Důležité je také to, že i když je že letos fungujeme bez poruch,“ Petr Tahotný.

Podobné množství pasažérů jako v minulých letech svezly parníky společnosti Rosenberger Lipno-Line. Podle zdejšího ředitele Tomáše Korandy jsou vyhledávané především plavby s kouzelníkem a eviduje také větší množství plaveb, které si pro své zaměstnance objednaly různé firmy v rámci teambuildingů. „Je to zajímavý a příjemný trend dnešní doby,“ uvádí Koranda.

Stejné je to podle manažera vyšebrodské půjčovny Jana Straky ve společnosti IngeTour, která je největší půjčovnou lodí ve střední Evropě. Také na Vltavu přijelo podobné množství lidí jako v předchozích létech. Neodradilo je ani deštivé počasí poslední červencové dekády. Méně lidí i méně kol se svezlo vlaky GW Train Regio, které vozí pasažéry po celé Šumavě i Lipensku. „Ve srovnání s předchozím červencem evidujeme méně pasažérů i jízdních kol,“ uvádí zdejší manažer Pavel Fabera. „Sezóna co se tržeb týká, tak je stejná jako loni, ale zákazníků je méně. Díky vyšší poptávce po elektrokolech, která jsou dražší než klasická, se tržby vyrovnaly s loňským rokem. Máme méně výpůjček, ale půjčujeme dražší vybavení,“ uzavírá Veronika Hrabalová ze společnosti Lipnocentrum, což je největší půjčovna kol na Lipensku.

Zdroj: Pavel Pechoušek, manažer pro PR a media TURISTICKÝ SPOLEK LIPENSKA