Třeboň na Jindřichohradecku obhájila první místo v projektu Obce v datech v Jihočeském kraji. Na chvostu tabulky jsou tři okresní města – Tábor, Strakonice a Český Krumlov.

Letos otevřeli nový Aktivity park pro mladé, odpočinkovou zónu s fontánou v lokalitě Na Rybníčku, cyklostezku ze Staré do Nové Hlíny nebo Saunový svět v lázních Aurora. I proto Třeboň na Jindřichohradecku obhájila první místo v projektu Obce v datech, který od roku 2018 hodnotí kvalitu života v obcích s rozšířenou působností napříč celou republikou.

Rozhodující jsou zaměstnanost, životní prostředí nebo dostupnost služeb. V celorepublikovém srovnání Třeboň obhájila desátou příčku.

Ve městě je nízká nezaměstnanost hlavně díky lázeňským službám, které zaměstnávají přes 500 lidí. Ty se navíc ještě rozšířily po letošním dokončení wellness centra. „Velmi mě to těší. Je tu dostatek pracovních příležitostí a v poměru k počtu obyvatel tu máme i hodně středních škol a odborných učilišť. Je tu málo toho, co by nám chybělo,“ zhodnotil starosta Třeboně Jan Váňa.

Obce v datech

1. Třeboň (1.)

2. České Budějovice (2.)

3. Milevsko (6.)

4. Soběslav (4.)

5. Kaplice (11.)

6. Trhové Sviny (3.)

7. Vimperk (10.)

8. Prachatice (9.)

9. Dačice (8.)

10. Jindřichův Hradec (7.)

11. Vodňany (12.)

12. Písek (13.)

13. Blatná (5.)

14. Týn nad Vltavou (16.)

15. Tábor (14.)

16. Strakonice (17.)

17. Český Krumlov (15.)

Pozn.: Čísla v závorkách udávají pořadí v loňském roce.

Výhodou je podle jeho slov i prostředí plné rybníků bez těžkého průmyslu. „Snažíme se tomu napomáhat například tím, že upravujeme veřejná prostranství a budujeme sportoviště,“ doplnil Váňa.

Velké plány má radnice i pro příští rok. „Chceme upravit celý park Na Sadech, plánujeme zmodernizovat knihovnu, rekonstruovat budovu staré radnice a zateplit přístavbu základní školy. V lázních otevřeme novou budovu se 104 lůžky,“ vyjmenoval starosta. Veškeré investice mají vyjít přibližně na 140 milionů.

Zdroj a celý text: idnes.cz