Před dvěma lety zakoupilo město Český Krumlov Sbírku ilustrací, kterou sestavil a vlastnil Otakar Božejovský, spoluzakladatel úspěšného švýcarského nakladatelství Bohem Press. Sbírka zahrnuje 583 originálů od 30 autorů z celého světa a je působivým průřezem umělecké tvorby vstupující do dětských knih. Od počátku bylo záměrem města prezentovat sbírku nejen na výstavách v Klášterech Český Krumlov, ale zapůjčovat její části i na výstavy mimo Krumlov.

Zhruba 80 ilustrací tak poputuje na Bienále ilustrací v Bratislavě a výstava ilustrací ze sbírky Otakara Božejovského bude zahrnuta do hlavního programu a prezentována ve výstavních prostorách Zichyho paláce.

„Už 29. ročník této mezinárodní soutěžní přehlídky originálů knižních ilustrací pro děti potrvá od 4. října do 3. prosince. Bienále průměrně navštíví 47 tisíc návštěvníků z celého světa a koná se pod záštitou prezidentky Slovenské republiky Zuzany Čaputové, primátora města Bratislavy, UNESCO a Mezinárodní unie pro dětskou knihu (IBBY) s podporou Ministerstva kultury Slovenské republiky,“ popsala za město Český Krumlov Andrea Hakenová.

Po Bratislavě zamíří 52 ilustrací ze sbírky také do Opavy na výstavu Svět fantazie Jindry Čapka, která se bude konat od 15. listopadu do 28. února.

Zdroj: město Český Krumlov