Aby se z krásné šumavské přírody v okolí Lipna nad Vltavou mohli těšit i budoucí generace, přichází Rodinný areál Lipno s udržitelnými projekty na podporu přírody i místních podnikatelů. Krátké dodavatelské řetězce, návrat ovčího plemene a ekologický způsob dopravy po destinaci jsou dalšími kroky k ekologickému fungování areálu.

Kolem kolem je největší lokální plánovač cyklovýletů

Okolí lipenské přehrady vybízí k cyklovýletům a díky rozsáhlé síti cyklostezek si z pestré nabídky vybere každý, včetně rodin s menšími dětmi. Pro ty je ideální nový úsek cyklistické cesty podél Čertových proudů do Vyššího Brodu. Trasa měří zhruba 11 km, je mírně z kopce a po cestě nabízí krásnou podívanou včetně možnosti zastávky u Čertovy stěny. S cílem usnadnit cyklistům plánování výletů přináší Rodinný areál Lipno nový projekt a zároveň největší plánovač cyklovýletů na Lipensku – KolemKolem.info. Web umožňuje výběr výletu podle délky trasy, typu kola i úrovně obtížnosti. Plánovač poskytne vše potřebné včetně informací o místech pro občerstvení, servisu kola a možnosti přenesení trasy do hodinek či cyklo navigací. Součástí projektu je i pohodlný způsob dopravy za pomoci lanových drah, přívozů, nebo cyklobusů, tzv. Lipno.pass. Do budoucna se výletníci mohou těšit i na SOS vozy, které v případě defektu přijedou a odvezou cyklisty zdarma do nejbližšího servisu.

Farma Ovčín a nová naučná stezka

S cílem zachránit genofond ovce šumavské, historicky šlechtěného plemena v okolí Lipenska, založil Rodinný areál Lipno novou farmu Ovčín. Její součástí je aktuálně 29 ovcí prohánějících se po sjezdovkách a spásajících trávu, která by jinak musela být upravována strojově. Ovčín je zároveň novým přírůstkem k již zavedeným výletním místům, jako je Stezka korunami stromů, Království lesa, lanový park nebo kemp Modřín. Vede sem nová naučná stezka dlouhá zhruba 3 kilometry. Návštěvníci se cestou dozví zajímavosti z historie Lipna i fakta o šumavské přírodě. Naučná stezka bude oficiálně otevřena 22. června.

 Udržitelnost na Lipně – lokální potraviny i energie

Rodinný areál Lipno v rámci své udržitelné strategie pracuje i s dodavatelskou sítí a doplňuje ji o ještě více lokálních dodavatelů, včetně řeznictví Kramolínský vůl a biofarmy Kraselov nedaleko Lipna nad Vltavou. Odtud se dováží maso např. pro hotel Element a restauraci Stodola. Pečivo zase dodává pekařství v nedalekém Vyšším Brodě. Cílem je zkracování dodavatelských řetězců, aby se s potravinami pro místní ubytovací a stravovací zařízení nemuselo jezdit přes půl republiky.

Snaha chovat se zodpovědně se promítla i do zdrojů energie pro celý areál. Například elektrická energie pochází z vodní elektrárny Lipno a využitá voda pro areál se vrací zpět do přírody, aby mohla být znovu využita.

Léto plné sportu

Deset dnů doslova nabitých sportem i kulturou. Příprava již 13. ročníku ČEZ Lipno Sport Festivalu jede na plné obrátky a organizátoři letního maratonu, který se letos koná v termínu 16.–25. srpna, s předstihem odhalují první části programové skládanky. Chybět nebudou sportovní hvězdy – účast potvrdili například mistři světa, plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner, bronzový olympijský medailista, šermíř Alexander Choupenitch, snowboardcrossařka Eva Adamczyková či desetinásobný účastník Tour de France Roman Kreuziger.