Rada města České Budějovice na svém dnešním zasedání vzala na vědomí vzdání se funkce ředitele příspěvkové organizace Jihočeské divadlo Lukáše Průdka, který se od ledna 2024 stane novým ředitelem Dejvického divadla v Praze. Ke dni 31. prosince 2023 se proto vzdá funkce ředitele Jihočeského divadla. Dle zřizovací listiny je ustanoven z řad zaměstnanců organizace stálý zástup, kterým je ekonomický náměstek Gustav Varecha, který zastupuje až do doby jmenování nového ředitele. Na tuto funkci bude vypsáno výběrové řízení.

Lukáš Průdek stojí v čele Jihočeského divadla (JD) od roku 2014. Předtím působil devět let právě v Dejvickém divadle, a to jako vedoucí marketingu a produkce, od roku 2011 také zástupce ředitelky. Pochází z Českých Budějovic, absolvoval katedru produkce na pražské DAMU a tříletý vzdělávací program v oblasti arts management na DeVos Institutu při Kennedyho centru v americkém Washingtonu.

Výběrové řízení na ředitele Dejvického divadla vyhrál loni v listopadu. Jihočeské divadlo, které zastřešuje čtyři samostatně působící umělecké soubory (činohru, operu, balet a Malé divadlo) a provozuje také otáčivé hlediště v Českém Krumlově, povede ještě celý tento rok. Své plány shrnul v rozhovoru.

Jaké jsou vaše priority v Jihočeském divadle v letošním roce?

Priority Jihočeského divadla jsou vepsány do dramaturgického plánu pro letošní rok, který jsme společně s uměleckými šéfy všech souborů JD připravili v té nejvyšší kvalitě, kterou nám stávající podmínky dovolují. Zájem diváků o naše představení, zvlášť v posledních měsících, předčil naše očekávání, neboť naše hlediště jsou plnější než před covidem a ohlasy jsou většinou nadšené. Kromě nových premiér mohu s radostí oznámit, že společně s Českou televizí připravujeme natáčení operní inscenace Mesiáš, kterou uvádíme před otáčivým hledištěm. Je to velký projekt, pro který nyní hledáme zahraničního koproducenta a další zdroje financování.

Co nejdůležitějšího chcete dotáhnout, případně začít a předat svému nástupci?

Vícesouborové divadlo formátu Jihočeského divadla nelze řídit ze dne na den. S uměleckým vedením pracujeme na sezóně 2024/25. Se zřizovatelem, krajem a ministerstvem kultury intenzivně řešíme podmínky provozu otáčivého hlediště na léto 2024 a následující období. Svému nástupci bych rád předal především fungující divadlo, jehož uměleckou kvalitu bude radost dále rozvíjet.

Na konkrétní bilanci vašeho působení je ještě brzy, ale lze obecněji říci, z čeho máte za dobu svého působení v JD největší radost?

Největší radost mám z většiny svých skvělých kolegů. Ředitel sám by se mohl třeba přeskočit, ale bez skvělého týmů kolegů by se sebelepší vize naplnit nedala. Tým JD – umělecké soubory, marketing, produkce, ekonomické, technické a výrobní oddělení – pracuje s velkým nasazením, aby mohl divákům přinášet silný zážitek z kvalitního divadla. Všímá si nás odborná kritika, získáváme nominace i ocenění, české festivaly mají zájem o naše inscenace a diváci plní naše sály, protože věří naší dramaturgii. Za toto všem kolegům z Jihočeského divadla upřímně děkuji.

Zdroj a celý text: jcted.cz