Prezident Petr Pavel navštívil ve středu Lipensko. Během svého celodenního pobytu označil region za skvělou destinaci, kterou může doporučit pro trávení dovolené, pochvaloval si setkání se zdejšími starosty a nabídl pomoc s řešením problémů v tomto specifickém a turisty hojně navštěvovaném regionu. Prezident strávil na jihu Čech úterý a středu. Program naplánovala prezidentská kancelář.

Celý druhý den strávil na Lipensku a také zde mu byl tím nejlepším průvodcem jihočeský hejtman Martin Kuba. „Mnoho starostů i lidí, které jsme dnes potkali, ocenili spolupráci s krajem, což nebývá zvykem. Způsob spravování a komunikace se starosty je evidentní lepší, než je to v jiných krajích. Pomohla by větší decentralizace státní správy na místech, kde lidé nejlépe vědí, jak vše řešit,“ uvedl Petr Pavel, který poděkoval za pomoc s organizací návštěvy. Jižní Čechy, které patří dlouhodobě k nejnavštěvovanějším regionům u nás, označil třemi slovy: „Klid, pohoda a příroda.“

„Je moc fajn, že se pan prezident během návštěvy setkal s řadou našich starostů a měl možnost poznat specifika příhraničního regionu i starosti, které ho trápí. Úbytek trvale žijících obyvatel o celou jednu třetinu za posledních 15 let, především kvůli ztrátě pracovních příležitostí, je jistě téma hodné diskuse na těch nejvyšších místech politiky. Z veřejně dostupných čísel je přitom zřejmé, že právě cestovní ruch je pro vyloučené příhraniční oblasti, kterou je koneckonců i Lipensko, naprosto zásadním odvětvím k vytvoření pracovních i podnikatelských příležitostí a může zajistit lepší kvalitu života v daném regionu,“ uvedl Jiří Mánek z Turistického spolku Lipenska, což je spolek, který se stará o strategickou propagaci celého území.

Prezident s hejtmanem dopoledne navštívili amfiteátr v Hořicích na Šumavě, kde se pravidelně hrají pašijové hry. Tam ho vedle starosty Martina Madeje přivítali i pašijoví herci v rolích Ježíše Krista a Panny Marie, principál souboru Míra Kutlák a také historici pašijových her pánové Ivo Janoušek a Jan Palkovič. „V roce 1894 byl v Hořicích František Ferdinand d´Este. Od té doby je to nejvyšší státník, který Hořice navštívil. Pro nás to byl velký den. Velice příjemné setkání! Hodně mě překvapilo, jak ho zastavují mraky lidí a chtějí se s ním fotit. On je opravdu celebrita. V rámci Hořického kulturního léta u nás vystupoval Olympic s Petrem Jandou nebo Meky Žbirka, ale ti zdaleka nevzbudili takový rozruch,“ popsal s úsměvem starosta Madej. „Jako dar dostal unikátní dřevěnou vázu vytvořenou ze stromu, který rostl v pašijové aleji. Autorem je Zdeněk Hüttner. Také keramického anděla strážného od sochařky Stáni Konvalinkové z Českého Krumlova,“ doplnil Madej.

Prezident Pavel následně poobědval v Penzionu Sen v Černé v Pošumaví, jehož majitelé, manželé Rolníkovi, jsou dlouholetými členy Turistického spolku Lipenska. „Jako menu jsme připravili. Domácí hovězí vývar s domácími játrovými knedlíčky a celestýnskými nudlemi. Vepřová panenka, zabalená v anglické slanině, k tomu parmazánová omáčka s cherry rajčátky a listovým špenátem a následoval dezert Pavlova. Mluvil jsem asi dvě minuty s manželkou prezidenta, která chválila kvalitu jídla i rodinný charakter penzionu,“ uvedl majitel hotelu Josef Rolník.

V Penzionu Sen následně prezident debatoval s lipenskými starosty. „Jeho příjezd nám vlévá naději, že se díky panu prezidentovi začne i širší politická reprezentace věnovat našim problémům. Jsme specifické obce se specifickými problémy. Přes léto se díky turistům a chatařům počty v našich obcích zněkolikanásobí a my nemáme zdroje, jak zajistit svoz odpadu a řešíme několikanásobně vyšší spotřebu vody,“ uvedl starosta Nové Pece Martin Hrbek. „Pan prezident opravdu přijel se zájmem se dozvědět a pomoci. Zajímal se o to, co potřebujeme zrekonstruovat, co potřebujeme nové a kde vzít finance. O tom jsme mluvili i s hejtmanem Martinem Kubou. Mám opravdu ten pocit, že nám jeho návštěva pomůže, zcela rozptýlil mé obavy, že půjde pouze o formální setkání,“ uvedl Pavel Gabriš, starosta Přední Výtoně. „Obce nemají důvěru ze strany státu k tomu, abychom důležité problémy řešili sami. To znamená, že pokud nám jedna malá překážka stojí v cestě k tomu, abychom si zajistili provoz lékárny a třeba ordinace zubního lékaře a stát nám nedokáže pomoci, pak je jasné, že stačí drobné legislativní úpravy, abychom si vše mohli vyřešit sami a na nic nečekat,“ uvedl Oto Řezáč, starosta Frymburka. „My chceme, aby byl stát dohlížitelem a dodržoval nám určitý servis, to se ale neděje,“ dodal.

Návštěva prezidenta republiky končila ve stanici vodní záchranné služby v Dolní Vltavici, kterou vede prezidentův bývalý kolega a spolužák Milan Bukáček. Zde prezident absolvoval i projížďku ve člunu po hladině lipenského jezera.

Zdroj: Pavel Pechoušek, manažer pro PR a media TURISTICKÝ SPOLEK LIPENSKA