V závěru roku vznikl v Českém Krumlově Parlament dětí a mládeže Český Krumlov, jenž tvoří mladí lidé, kteří zde žijí nebo studují na základních a středních školách.

Žákovské parlamenty jsou dnes běžnou součástí škol, kde plní funkci prostředníka mezi žáky a vedením školy, zasazují se o zlepšování prostředí a vztahů ve školách. Na úrovni celoměstského působení však dětské parlamenty působí zatím ojediněle. V Jihočeském kraji je tak Český Krumlov se svou novou mládežnickou organizací průkopníkem.

Českokrumlovský parlament má 17 členů a poprvé zasedal na konci listopadu. Po složení slibu si členové v tajné volbě zvolili předsedkyni, kterou se stala 16letá studentka Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České Nella Blažková:„Chtěla bych, aby byl vyslyšen hlas teenagerů, aby na naše nápady a myšlenky byl braný ohled při rozhodování o věcech veřejných.“

Její protikandidátka o předsednické křeslo, 14letá Eva Křenková ze Základní školy Plešivec, se stala místopředsedkyní parlamentu: „Roli parlamentu spatřuji především v prezentaci našich názorů a pohledů na věc lidem, kteří ve městě mají rozhodující slovo. Většina z nás si dobře uvědomuje, co se děje kolem nás, ve městě i celostátně a různým věcem rozumí, ale dosud jsme neměli hlas a parlament je k tomu skvělá příležitost.“ 

Na prvním zasedání členové také odhlasovali, že se zapojí do celorepublikového Fóra parlamentů dětí a mládeže a zapojí se do příprav akčního plánu v iniciativě Město přátelské k dětem (UNICEF).

Dva členové jsou spolu s koordinátorem a zástupcem města zapojeni do projektu EuropeGoesLocal – který je určen ke sdílení, propojování, síťování. Tým obdrží 20 tis. Kč na realizaci vybrané aktivity a mládežníci si tak budou moci v praxi sami vyzkoušet principy projektového managementu.

Parlament aktuálně pracuje na svých stanovách a jednacím řádu, logu a zřízení komunikačních kanálů. Svou první realizovanou akci má už dokonce za sebou, kdy se na konci listopadu připojil se ke stávce škol, a členové zorganizovali pochod městem.

„Chceme, aby parlament dětí a mládeže byl místem, které je přístupné všem mladým lidem bez rozdílu a umožňuje jim v přátelském a podporujícím prostředí ovlivňovat veřejné dění ve městě a rozvíjet se. Usilujeme společně o to, aby parlament získal stabilní podporu ve své činnosti a vznikl tak jednotný kanál, skrze který mají mladí lidé možnost být slyšet,“ říká starosta Alexandr Nogrády.