Mimořádným úspěchem se v rámci celostátního kola soutěže Vesnice roku může pochlubit jihočeská obec Truskovice na Strakonicku. Ta získala Oranžovou stuhu ČR a je tak oficiálně obcí, která v roce 2023 nejlépe spolupracuje s místními zemědělskými subjekty. Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže se uskutečnilo v úterý 10. 10. 2023 v Senátu. Garantem tohoto ocenění je Ministerstvo zemědělství ČR.

Starosta obce Václav Trobl neskrýval dojetí. „Do soutěže Vesnice roku jsme se přihlásili poprvé a už vítězství v krajském kole pro nás byl nečekaný úspěch. To, že získáme i celostátní Oranžovou stuhu je pro naši malou obec s pouhými dvěma sty obyvateli obrovská pocta,“ uvedl starosta Trobl s tím, že možná právě velikost obce mohla hrát v hodnocení svoji roli. „Jsme tu jedna velká rodina, všichni si pomáháme, máme tu minipivovar, včelaře, ovocnáře a vycházíme si maximálně vstříc,“ popsal starosta, podle něhož je ocenění výsledkem dvacetiletého úsilí všech obyvatel obce, kteří si zaslouží velké uznání.

Stejný názor na soudržnost a spolupráci obce sdílí i náměstek hejtmana pro oblast venkova Pavel Hroch, který starostovi a všem obyvatelům Truskovic ze srdce gratuluje. „S panem starostou se znám dlouhá léta a návštěvu Truskovic doporučuji všem, kdo chce zažít opravdovou rodinnou venkovskou atmosféru zasazenou do nádherné jihočeské scenérie,“ popsal náměstek Hroch a panu starostovi vzkázal: „Zvítězili jste oprávněně a já doufám, že Oranžovou stuhu řádně oslavíte. Třeba prostřednictvím produktu z vašeho vyhlášeného minipivovaru“.