Velikonoce na Lipensku slibují bohatý kulturní a volnočasový program, který osloví širokou škálu zájemců, bez ohledu na věk či zájmy. Od dětí přes dospělé až po seniory, každý tu najde něco pro sebe.

O Velikonocích bude po hladině lipenské nádrže znovu jezdit parník. Výletní loď Adalbert Stifter poprvé vypluje 23. března a turisty bude vozit až do 2.dubna.
„Aktuální jízdní řád bude k náhledu na webu, v přístavištích a na nástěnkách. Zastávky v provozu budou jen Lipno a Frymburk,“ uvádí ředitel společnosti Lipno Line Tomáš Koranda. Podle něj se ceny jízdenek ve srovnání s předchozími léty nemění. Všechny informace jsou na www.lipno-line.com.

Výjimečný čas čeká na návštěvníky cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě. Velikonoční program začíná Květnou nedělí 24. března a vyvrcholí Slavnou chorální mší svatou na Velikonoční pondělí. „Na zelený čtvrtek je průvod křížovou chodbou. O Velkém pátku jsou obřady tiché a truchlivé, připomínající ukřižování Pána Ježíše Krista. S tím jsou spojeny zpívané pašije (zpívají chórově bratři cisterciáci) a uctívání svatého Kříže, kdy věřící chodí bosi poklonit se a políbit kříž. Na Bílou sobotu (Velikonoční vigilie) začínají obřady v 18:00 a trvají 3-4 hodiny. Začíná se svěcením ohně před kostelem, následuje průvod do kostela a četba proroctví v přítmí kostela. Poté se při slavném zpěvu Gloria rozsvěcují světla a hrají varhany, které celou postní dobu hrají jen výjimečně,“ uvádí správce klášterního majetku Petr Dvořák.

Kompletní program Velikonoc je zde: https://www.klastervyssibrod.cz/clanky/VELIKONOCE-2024-VE-VYSEBRODSKEM-KLASTERE.html

Na návštěvníky lipenského lyžařského areálu čeká tradiční Velikonoční cesta lišáka Foxe! „Hned na startu si vyzvednete kouzelnou kartu, kam budete sbírat absolvovaná stanoviště. Na konci cesty čeká každého dobrodruha nádherná odměna. Stanoviště budou různorodá. Nebude chybět sladká dílnička cukrárny Povidloň, různé velikonoční tvoření, ale i tematické úkoly díky nimž se dozvíte spoustu informací o velikonočních svátcích. Start i cíl cesty bude na náměstíčku u hotelu Element,“ uvádí mluvčí společnosti Lipnoservis Jiří Gruntorád. Velikonoční cesta lišáka Foxe startuje 30. března ve 13:00.

Na Velikonoce otevře i dětský ráj plný zábavy, Království lesa. Užít se zde můžete rozsáhlá lanová centra připomínající stezky zvířat. Nechybí Království zvířátek, kde očekávají nové přírůstky. K tomu zde najdete i přítulné kozičky, kvalitní občerstvení nebo obří trampolíny. Na svátky jara si zde nachystali velikonoční vyrábění nebo třeba velikonoční hru s hledáním vajíček. Samozřejmě pro malé hledače nebude chybět odměna! Otevřeno bude od čtvrtka 28.3. do pondělí 1.4., od 10:00 do 17:00.

Na Velký pátek se bude na náměstí ve Vyšším Brodě od 13:00 hodin konat velikonoční jarmark, kde se návštěvníci mohou naučit, jak správně plést pomlázku, v provozu bude fotokoutek nebo dílničky pro děti. Chybět nebude ani tematické Velikonoční občerstvení. Od 17:00 hodin budou pro děti připraveny krátké filmové pohádky v Retro kině a pro dospělé bude od 19:00 následovat projekce filmu Amelie z Montmartru s tematickým večerem ve francouzském stylu.

„Velikonoční program bude pokračovat i v neděli, kdy v kostele Sv. Bartoloměje od 17:00 uslyšíte skladby J.S. Bacha, G.F. Händela a dalších i méně známých autorů v podání profesora JAMU ve hře na kytaru, vítěze 4 mezinárodních soutěží Vladislava Bláhy, který program představí společně se sopranistkou Vierou Gulaszi-Maňáskovou.