O zrušení ohňostroje v minulosti usilovala v zastupitelstvu ještě z opozičních lavic zastupitelka Barbora Koritenská. A nové vedení města k tomu přistoupilo, když ohňostroj vyřadilo z městského rozpočtu. Podle jejích slov proto, že jde o přežitek.

„Já se to dozvěděla až zpětně, ale mám z toho samozřejmě velkou radost. Při ohňostrojích totiž dochází k silným zvukovým a světelným efektům, snižování viditelnosti a uvolňování toxických látek. Zvukové efekty mají svou intenzitou prostorově daleký dosah a mohou tedy negativně působit na volně žijící živočichy. Hlasitý zvukový efekt ohňostrojů způsobuje strach u všech zvířat, a to domácích, volně žijících nebo hospodářských. Zatěžuje také spoustu našich občanů. Jsem ráda, že vedení města se ohňostroje vzdalo a je tak občanům dobrým příkladem,“ uvedla Barbora Koritenská pro prachatickoNEWS.CZ.

Na místo pomíjivé a laciné zábavy chce vedení města podpořit komunitní rozměr Novoročního výstupu na Libín. Ten se proto dočká mnohem bohatšího programu, do kterého se zapojí i Bouda Vysoko, kterou tu od letošního roku provozuje Josef Fojta.

„Na Nový rok bude připraveno grilované prase, česnečka a teplé i studené nápoje a také ohně na zahřátí,“ uvedl Josef Fojta pro prachatickoNEWS.CZ. Program tu bude připraven od devíti do šestnácti hodin, ale prase jen do vyprodání. O hudební doprovod se pak postará prachatické hudební uskupení Kokolegyně.

Zdroj a celý text: prachatickonews.cz