Tradiční trasu na vlnách řeky Vltavy z Vyššího Brodu do Rožmberka se během poslední prázdninové soboty chystá sjet osm kuriózních plavidel. Tolik posádek se zatím přihlásilo do letošního již 49. ročníku této netradiční přehlídky. Organizátoři čekají, že se na poslední chvíli ještě další posádky objeví.

Z vyšebrodského kempu Pod hrází tak bude splouvat více plavidel, než tomu bylo v předchozích létech. „A to je dobrá zpráva! Počet posádek ještě jistě vzroste, ještě nejsou přihlášeny tradiční lokální posádky, které přichází až v den konání. V novodobé historii je rekordní počet posádek 17. Před rokem 1989 se sem sjíždělo až 50 plavidel z celé republiky, ale vzhledem k nedostatku jiných akcí, nelze tyto roky příliš srovnávat,“ uvádí Michal Rolčík, vedoucí odboru kultury Městského úřadu ve Vyšším Brodě.

V letošním roce bylo poprvé možné se přihlásit online – na webu www.kuriozniplavidla.cz. Ještě do 11 hodin je možné se hlásit na místě.
Jakými tématy se stavitelé plavidel inspirovali, nechtějí organizátoři prozrazovat. „To je vždy překvapení. V tuto chvíli některá témata známe, ale většina posádek nám ve formuláři přesnější informace nesdělila. Rozhodně stojí za to přijet do Vyššího Brodu už v 10 ráno a mít možnost prozkoumat a ohodnotit jednotlivé posádky, ještě než vyrazí směr Rožmberk nad Vltavou,“ uvádí Rolčík, který je ve funkci teprve několik týdnů. V minulosti vyrazili na Vltavu posádky převlečené za tři mušketýry, brouky kůrovce nebo piráty.

„Celou akci již léta sleduji a v posledním měsíci jsem se intenzivně seznamoval i s bohatou historií celé akce, která má úctyhodný 49. ročník, což je na české poměry opravdu unikátní. I proto jsem se maximálně vynasnažil, aby tradiční událost nepřišla o další ročník, jelikož i kvůli pandemii covid-19 se ročníky nekonaly. Bez pomoci kolegů Lucie a Pavla z infocentra a dobrovolníků v čele s Jindrou Longauerovou ze spolku Lipen by ovšem letošní ročník neproběhl, takže jim patří velký dík za nasazení v posledním měsíci,“ uvádí Rolčík.

Připravený je dopolední program pro děti, kdy si budou moci v dílničkách vyrobit plavidlo a připravené je i malování na obličej. Večer zahrají domácí kapely PubStrings a Siskins. O vítězi se samozřejmě rozhodne na trati. Tradičně získá finanční odměnu. „V posledních letech se o prvenství přetahují místní posádky z Vyššího Brodu a Lipna nad Vltavou a podobné to bude nejspíš i letos, znalost prostředí je určitě jednou z výhod,“ uvádí Rolčík.

Kromě domorodců se tradičně přihlásili i posádky z Moravy nebo středních Čech. Organizátoři už se teď těší na další rok, kdy „kuriózní plavidla“ čeká neuvěřitelný 50.ročník. „To je skvělá příležitost vrátit tomuto netradičnímu podniku svoji dávnou slávu a přilákat nové účastníky i diváky a partnery,“ uzavírá Michal Rolčík.