Ručně malované modely všech osmi planet nově ozdobí prostor před budějovickou hvězdárnou. Pokud na ně namíříte svůj mobilní telefon, spatříte je i virtuálně a planety budete mít jako na dlani. Navíc si budete moct vyzkoušet i brýle pro virtuální realitu a prožít tak svůj vlastní výlet do vesmíru.

Díky nové aplikaci mohou návštěvníci sami zkoumat zajímavosti Sluneční soustavy a detailně si planety prohlížet,“ říká Jakub Šimánek, autor modelů. K dispozici bude i tištěná brožura pro ty, kdo nebudou mít po ruce telefon. „Modely planet jsou v měřítku, takže si snadno uvědomíte rozdíl mezi malou Zemí a obrovitým Jupiterem. V mobilní aplikaci se na vaší obrazovce planety zhmotní i virtuálně, s mnoha zajímavými detaily k objevování. Pokud bychom v modelu dodrželi i měřítko vzdáleností, nejvzdálenější planety by dělilo asi 25 km, takže zhruba 5 hodin rychlé chůze,“ popisuje Jakub Šimánek. Model je oproti skutečnosti zmenšený v měřítku 1:175 milionů.

Venkovní modely planet budou k vidění pohromadě na zahradě budějovické hvězdárny od konce června. Stanou se součástí trvalé zahradní expozice a budou volně přístupné v otevírací době.

Zdroj: Bc. David Hocke, Krajský úřad Jihočeského kraje