Loučovice a Vyšší Brod, obce vedle Lipna nad Vltavou, začínají mít velmi brzy prospěch, z nově vybudované cyklostezky, kterou tu nechal postavit Jihočeský kraj. Objevují se noví podnikatelé, kteří se rozhodli využít toho, že sem nová 5,5 kilometru dlouhá cyklostezka přivede mnohem více cyklistů, než bylo zvykem.

Konečně se dostáváme na turistickou mapu Lipenska. Naše obec byla vždy průmyslová, ale průmysl po revoluci zmizel. Nová cyklostezka je velikou výzvou pro naší obec. Nová cyklostezka má pro nás velký přínos. Ozývají se noví podnikatelé, kteří si tu chtějí otevřít nové provozovny,“ uvádí loučovický starosta Jan Kubík. Loučovice také chystají na léto festival divadelních souborů zvaná Loučovický papírek. Během srpnových nedělí se ve zdejším kulturním domě budou hrát divadelní představení pro děti (více na plakátu v příloze).

Takový festival na Lipensku chyběl. Věříme, že si vedle obsazeného Lipna nad Vltavou a ve velice turisticky oblíbeném termínu najde mnoho návštěvníků,“ uvádí Pavel Pechoušek z Turistického spolku Lipenska, který se stará o propagaci území sahajícího od Stožce po Rožmberk.

Loučovice a Vyšší Brod nepatří v oblasti Lipenska mezi nejnavštěvovanější destinace. S Lipnem nad Vltavou či Frymburkem se nemohou srovnávat, byť je kolem vedle krásné přírody i řada jiných lákadel.

Jedním z těch, kteří chtějí v Loučovicích nově podnikat je například Vojen Smíšek, který chce v léta nevyužívané prodejně plynu, ležící přímo u cyklostezky, provozovat kavárnu s občerstvením.

„Novou cyklostezku vnímáme nejen jako příležitost pro podnikání, ale také jako příležitost pro rozvoj obce Loučovice. V provozovně chceme uplatnit naše zkušenosti z espressobaru, který čtvrtým rokem provozujeme u cyklostezky v Lipně nad Vltavou. Chceme vytvořit místo, které se stane plánovanou gastrozastávkou při návštěvě Lipenska a pomůže dostat Loučovice na cyklistickou mapu jižních Čech,“ říká Vojen Smíšek.

Výborně začala prosperovat kavárna, kterou v Loučovicích otevřel Eduard Benc. „Kavárnu jsem zde otevřel již před 2 lety, kdy tu ještě cyklostezka nebyla, takže bych to jako novou šanci nepopisoval, záměr byl vytvořit zde kavárenskou kulturu, která mi zde chyběla, protože jsem místní a žiji zde. Je pravdou, že zatím je projekt v červených číslech už i proto, že nechávám otevřeno celoročně a ne jenom sezónně jako někteří provozovatelé v okolí Lipenska. Věřím však, že cyklostezka přenese podnik do plusu. Po pár týdnech po otevření je to již na tržbách znát a jsou zhruba o 1/3 vyšší než v loňském roce,“ uvádí Benc.

Ve Vyšším Brodě uvažuje firma IngeTour, která je majitelem největší půjčovny lodí na Vltavě, že zde otevře i půjčovnu kol a elektrokol.

Lipensko je prostě cyklistická destinace, a to opravdu od Stožce, respektive od Nového Údolí na hranicích z Bavorskem, až do Rožmberka nad Vltavou. Nový úsek pochopitelně celou oblast zatraktivnil a uvědomují si to všichni podnikatelé. Byť zatím možná bez větších výdělků. Teprve až se dobuduje celá cyklostezka do Českého Krumlova, tak vše dostane exponenciálně větší rozměr. Všem držíme pace a děkujeme Jihočeskému kraji, že projekt velké cyklostezky vzal za své,“ uvádí Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska, která se stará o propagaci území od Stožce po Rožmberk.

Nově zprovozněná 5,5 kilometrů dlouhá trasa navazuje na 1,2 kilometrový úsek mezi železničními zastávkami Lipno nad Vltavou a Loučovice.
Nový úsek začíná před kaplí svatého Prokopa v Loučovicích a končí ve Vyšším Brodě u vjezdu do kempu Pod Hrází. Na počátku trasy vede podél levého břehu Vltavy a prochází mezi řekou a zastavěnou částí obce Loučovice až k mostu. Poté pokračuje po pravém břehu Vltavy směrem k Čertově stěně. Dále se cyklisté dostanu k vodní vyrovnávací nádrži Lipno II. se zakončením u kempu Pod Hrází.