Adéla Černá a Petr Beneš – organizátoři tradičního extrémního, běžeckého závodu Lipno Ice Marathon již ví, že devátý ročník jejich vyhlášeného podniku, kde si účastníci užijí jen mráz, bolest, pot a krev, letos poběží přímo na ledě lipenské nádrže.

Závod startuje tuto sobotu 3. února z kempu Jestřábí I. a oba organizátoři si opravdu dávají záležet, aby dostál svému přízvisku: extrémní. „Největším specifikem našeho závodu je počasí a lokalita. Zatím nám počasí každý rok přichystalo jiné podmínky, a tak je každý ročník opravdu unikátní. Koneckonců, na fotkách ze všech ročníků je velmi dobře vidět, o jak náročný a specifický závod se jedná,“ uvádí Adéla Černá, organizátorka, provozovatelka zdejšího kempu, propagátorka otužování a také vodní záchranářka.

V případě, že počasí nepřeje, pak na závodníky podle jejích slov čeká „pořadatelské peklo“. Trať vedoucí kolem vody přes mokřiny, rašelinu, bahno, písek, tzv. velbloudí trávu, vodu a led. „Zkrátka podél pobřeží, tedy trať je pak opravdu jen pro skalní fanoušky adrenalinu a milovníky výzev,“ uvádí Černá s tím, že letos je i tato varianta ve hře.

Na start předchozích osmi ročníků extrémního závodu se v minulosti postavilo už více než šest set odvážných sportovců. Mezi nimi bylo i několik známých jmen.

V roce 2020 se stal vůbec prvním zaběhnutým maratonem v kariéře pro Davida Svobodu – olympijského vítěze v moderním pětiboji. Předloni se na trať postavila oblíbená moderátorská dvojice z pořadu České televize Zázraky přírody – Maroš Kramár a Vladimír Kořen. „Vůbec první ročník v roce 2016 s námi absolvoval Miloš Škorpil, běžecký guru. Na trať se také v letech 2018 a 2019 postavil a dvakrát ji úplně ovládl Jan Venca Francke, zimní nezmar a pokořitel Yukon Arctic Ultra,“ uvádí Černá. Zatím se, vyjma prvního ročníku, každý rok zúčastnil i Jan Dolejš, který letos oslaví své 75. narozeniny. Je to opravdový běžecký matador, na svém kontě má nespočet maratonů, ten lipenský poběží již po osmé. Na trať minulého ročníku se vydalo poměrně dost závodníků, kteří již Lipno Ice Marathon absolvovali v předešlých letech, na jeho kvalitu a náročnost si nemohli stěžovat.

Závod se celý konal na ledu, ale vlivem nepřízně počasí se v odpoledních hodinách mnohým ze závodníků zvedl puls i krevní tlak, když viděli, že led pracuje do té míry, že hrozí i proboření,“ komentovala extrémní podmínky Adéla Černá.

Letos na závod přiletí závodníci až ze Španělska, Irska a pravděpodobně i Jihoafrické republiky. Přihlášených je zatím 45 běžců, spousta dalších se ale také registruje až na místě v den závodu.