V sobotu 9. září se v 9 hodin a 9 minut sešlo u Kadovského viklanu velké množství lidí. Důvod byl jednoduchý: již po několikáté vyvalený viklan bylo třeba umístit zpět na základnu. Těžká technika, která by mohla manipulovat s třicet tun těžkým břemenem, se na místo nedostane, a tak přišla na řadu lidská síla a jednoduché nástroje. Velitelem akce byl technik a archeologický experimentátor Pavel Pavel: „V této chvíli již můžeme říct, že Kadovský viklan je bezpečně uložen zpět a nehrozí zřícením. O tom, jestli se bude následně opět i viklat budeme dále jednat. Důležité je, že jsme vyřešili havarijní stav.“

Kadovský viklan je přírodní památka, vyhlášená v roce 1985 a najdete ho v obci Kadov u Blatné jenom pár metrů od obecního úřadu. Je ze slavné blatenské žuly. Blatensko je totiž žulou typické, a proto také místní na viklanu lpí a berou ho za svůj. Viklan neznámý vandal vyvalil již v roce 1893 a právě Pavel Pavel ho společně se šesti dalšími kolegy, a pouze za pomoci dřevěných pák a klínů, vrátil zpět do původní polohy. To bylo v roce 1983. Shozen a následně usazen byl ovšem ještě několikrát. Poslední usazení proběhlo v roce 2003.

Viklan byl otočený o 60 stupňů kolem své osy a k tomu zhruba o 15 stupňů nakloněn. „Pojal jsem to trošku i jako slavnost. Po 40 letech jsem pozval ty kluky, kteří právě tady se mnou v roce 1983 byli, když jsme viklan rovnali poprvé. Klády, sochory a páky máme. Ale dřít se takhle v našem věku, a pomocí pák otáčet kamenem po dvou třech centimetrech, už nemůžeme. Takže zapojíme každého, kdo tu bude, včetně novinářů,“ popsal Pavel s tím, že kromě pětimetrových dřevěných pák a lan vzali tentokrát za vděk i hydraulikou.

S havarijním stavem viklanu pomohl i Jihočeský kraj. „Na odboru životního prostředí máme finanční prostředky na podobné katastrofy, tak jsme přispěli částkou 75 tisíc korun. Na financování se samozřejmě podílí i obec Kadov,“ řekl náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch s tím, že na finální řešení je čas až do konce roku 2023. „V každém případě je Kadovský viklan velmi navštěvované turistické místo. Je uváděn ve všech možných turistických mapách i průvodcích jako viklan. Takže moje představa by byla, aby se skutečně viklal. Teď je důležité, že se podařilo vyřešit havarijní stav a kámen nehrozí zřícením. Bezpečnost je na prvním místě. V následujících týdnech budou pokračovat debaty s obcí i majiteli pozemku o tom, jestli se tu bude instalovat nějaké zabezpečovací zařízení, které by třeba mapovalo vandalismus, zvažujeme umístění fotopastí, kamer,“ dodal Hroch.

Viklan, pokud tedy dojede k jeho rozkývání, se bude muset pravidelně kontrolovat. Vždy po nějakém čase bude nutné situaci vyhodnotit a pokud by došlo k posunu, vrátit ho nazpátek. „Chtěl bych velmi poděkovat panu Pavlovi, že se této operace ujal. Pokud se viklan stane opět viklajícím, pak bychom budoucím návštěvníkům vzkázali: kývat můžete, ale neblbněte,“ uzavřel náměstek Hroch.

Zdroj: Bc. David Hocke, Krajský úřad Jihočeského kraje