Jižní tangenta je od úterý 27. června oficiálně v provozu. Dopravní stavba, která zásadním způsobem odlehčí přetížené dopravě v krajském městě, si vyžádala celkové náklady ve výši 1,115 miliardy korun včetně DPH. Z této částky uhradil kraj 614,7 milionů korun, téměř 300 milionů korun je financováno z prostředků EU, 200 miliony přispěl Státní fond dopravní infrastruktury a tři sta tisíc přidala obec Včelná. Stavební práce byly zahájeny 1. 3. 2021 a probíhaly dle předem určeného harmonogramu.
Jak upozornil hejtman Martin Kuba, pro Jihočechy se jedná o stavbu zásadní důležitosti. „Stavba je to samozřejmě klíčová, protože Budějovice dodnes trpí tím, že nemají dálniční obchvat a nemají jeho propojení s mezinárodními silnicemi. Tohle je konečně propojení, které všechen tranzit, který se blíží od rakouských hranic k Českým Budějovicím, svede mimo krajské město. Jakmile bude dokončen dálniční obchvat,“ popsal hejtman Martin Kuba a povzdechl si, že v současnosti už měla Jižní tangenta ústit na funkční dálnici. Termín dokončení D3 se však posunul, ale už příští rok by měl být tento klíčový dopravní tranzit hotov. „Auta, která Českými Budějovicemi jen projíždí už tak najedou přímo na dálnici. To krajskému městu, do kterého dnes a denně dojíždí obrovské množství lidí z obcí, které jsou zhruba dvacet minut cesty vzdálené, významně pomůže,“ dodal hejtman s tím, že kraj už dostavěl i čtvrtou a pátou etapu zanádražní komunikace, takže v Mladém už je kraj připraven napojit se na mimoúrovňovou křižovatku Pohůrka. „Teď je důležité, aby se dotáhla ta dálnice a abychom s ŘSD dopřipravili severní spojku. Tu sice nestaví kraj, ale je to velmi důležitá věc a my jsme celému procesu moc pomohli tím, že jsme vykoupili pozemky a připravujeme celý proces stavebního povolení,“ uzavřel hejtman.

Hejtmanova slova potvrdil i ministr dopravy Martin Kupka, který podobu dopravního díla opravdu ocenil. „Po nové silnici jsem se už projel a říkal jsem si, jak se karty otočily. Zprvu to vypadalo, že bude Jihočeský kraj dohánět stavbu dálnice D3, která je v gesci ŘSD. Tak nakonec je hotova dřív, původně to mělo být přesně o rok obráceně, ale já pevně doufám, že příští rok dálnici D3 otevřeme, aby se smysl téhle nové, hezky vypadající komunikace, naplnil. Dnes se ostatně na pokračování stavby dálnice D3 jedeme podívat. Je to opravdu stavba, která v tuhle chvíli v rámci celé České republiky patří k nejsledovanějším. A to i tím, jak se zkomplikovala,“ uvedl ministr Kupka a poděkoval všem, kdo se na stavbě Jižní tangenty podíleli.

Hlavním úkolem dopravní stavby o délce 2,706 kilometrů je propojit silnici I/3 mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem s nájezdem na dálnici D3 v místě mimoúrovňové křižovatky Roudné na Českobudějovicku.

Jižní tangenta obsahuje dvě okružní křižovatky, čtyři mosty, sloučenou cyklostezku s chodníkem pro pěší, jejíž součástí jsou dvě lávky, 300 metrů protihlukových stěn a pamatováno je i na výsadbu zeleně. Během její výstavby proběhly překládky inženýrských sítí i dvou železničních tratí. Zásadní bylo pečlivé naplánování výluk včetně náhradní autobusové dopravy tak, aby co nejméně omezily cestující.

Jde o jeden z největších projektů, který jsme v našem kraji doposud administrovali. Kolegové z jihočeského Centra pro regionální rozvoj zúřadovali a zkontrolovali několik tisíc stran projektové dokumentace a práce pro nás ještě ani zdaleka nekončí. Jsme ale hrdí, že evropské peníze pomohly tak významné stavbě v našem regionu,“ uvedla Naděžda Burešová, ředitelka jihočeské kanceláře Centra pro regionální rozvoj (CRR)

Jižní tangentu vybudovalo sdružení firem COLAS a Firesta-Fišer, dohled nad stavbou provádělo sdružení INFRAM/PGP/SAFETY – Jižní tangenta ČB a projektovou dokumentaci pro stavební povolení zpracovala firma Pragoprojekt a.s.

Jižní tangenta pro nás byla technicky náročná zakázka plná výzev. Velké mimoúrovňové křižovatky, přemostění, přeložky železničních tratí, bypass, náročný harmonogram – taková kombinace vyžaduje plné nasazení. Jsem rád, že jsme u Českých Budějovic opět prokázali, že umíme stavět kvalitně a bezchybnou práci odvádět včas,“ uzavřel Tomáš Krones, generální ředitel a předseda představenstva Colasu CZ.

Zdroj: Bc. David Hocke, Krajský úřad Jihočeského kraje