Jihočeský kraj posílá do oblasti jižního Turecka a severní Sýrie, které začátkem letošního února zasáhla vlna silných zemětřesení, 1940 matrací. O transport na místo určení se postará organizace Člověk v tísni. „Skutečnost, že tato strašná událost zmizela z televizních obrazovek neznamená, že lidé v postižených oblastech nepotřebují pomoct. Máme matrace, které jsme původně nakoupili kvůli nouzovému ubytování Ukrajinců. Teď je můžeme poslat do Turecka a Sýrie,“ řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

6. února 2023 zasáhlo Turecko a Sýrii několik zemětřesení. Pohroma způsobila velké ztráty na životech. Poslední zprávy hovoří o více než 50 000 mrtvých. Obrovské škody jsou i na veřejné infrastruktuře a majetku tamějších obyvatel. Jihočeský kraj poslal již 9. února do oblasti finanční dar v hodnotě 3 000 000 Kč. „Chceme ale pomáhat dál. Situace je tam stále zoufalá. Nikoho určitě nenechaly chladným záběry sesutých domů, oblastí téměř srovnaných se zemí. Ti lidé nemají kam složit hlavu. Máme k dispozici matrace, které jsme původně nakoupili kvůli nouzovému ubytování Ukrajinců v rámci uprchlické krize. Tu situaci jsme zvládli jinými způsoby, a tak matrace posíláme do Turecka a Sýrie, kde je jich stále velký nedostatek,“ řekl jihočeský hejtman. Konkrétně se jedná o 1940 ks matrací Ceriflex SU v hodnotě 3 812 177,60 Kč.

Kraj se na dodávce a rozdělení matrací opět dohodl s organizací Člověk v tísni, se kterou spolupracoval i při předání finančního daru 3 000 000 Kč. Tato organizace se v oblasti Blízkého východu pohybuje dlouhodobě a má tak potřebné zkušenosti a kontakty. K předání matrací došlo v pondělí 20. března.

Zdroj: Bc. David Hocke, Krajský úřad Jihočeského kraje