​Ve středu 2. srpna 2023 v čase 21:30 hod. vzlétlo první letadlo se 191 cestujícími na palubě směrem do dovolenkové destinace – Antalye v Turecku. Pro pracovníky Celního úřadu pro Jihočeský kraj to znamenalo celé měsíce příprav a školení na nové kompetence, spočívající v celním odbavení cestujících. Turecko je zemí mimo Schengenský prostor Evropské unie, tedy zde platí pravidla pro dovoz a vývoz zboží, na rozdíl od druhé českobudějovické destinace – Řecka, kde nejsou obvyklé obchodní bariéry (cla). I zde však kolegové dohlíží na hladký průběh odbavení cestujících.

První odlet a stejně tak i první přílet z dovolenkové destinace proběhl bez jakýchkoli komplikací. Pracovníci letiště i pracovníci celního úřadu byli řádně připraveni a odbavení 180 cestujících, kteří se z turecké Antalye vrátili ve středu 9. srpna v čase 20:26 hod., trvalo velmi krátce a cestující tak mohli opustit halu letiště v krátkém čase. Zbylých 11 cestujících se z Turecka navrátí dnes 16. srpna.

Na hladkém průběhu celního odbavení se podílí společně kolegové z oddělení Celního a z oddělení Mobilního dohledu. Přítomen je též psovod se služebním psem.

V odkaze níže připomínáme množstevní limity na dovážené zboží a také na ochranu přírody (CITES).

Upozornění na množstevní limity.pdf (celnisprava.cz)

Zdroj: Celní úřad pro Jihočeský kraj