Jihočeské divadlo povede od ledna 2024 umělecká vedoucí činohry Martina Schlegelová. Nahradí ve funkci Lukáše Průdka, který bude od ledna řídit pražské Dejvické divadlo. Na jmenování Schlegelové se shodla výběrová komise při konkurzu.

„Mám velkou radost z jednomyslného rozhodnutí výběrové komise. Moje koncepce se opírá o několik principů – otevřenost, spolupráce, genius loci a rozvoj publika. Jako priority vidím řešení situace otáčivého hlediště a, pokud uspějeme, spolupráci na projektu Evropské hlavní město kultury,“ řekla pro Martina Schlegelová. Mezi zásadní projekty řadí i festival takzvaného imerzivního divadla, kdy herci výrazně zapojují do děje diváky. Vedením činohry pověří Schlegelová od ledna dočasně dlouholetou dramaturgyni Olgu Šubrtovou.

Schlegelová vystudovala dramaturgii a režii činoherního divadla na pražské DAMU. Od roku 2006 působila jako umělecká vedoucí pražského Divadla Letí, pro nějž nastudovala přes 15 inscenací. Pracovala také jako pedagožka na katedře Teorie a kritiky na DAMU, čtyři roky jako kmenová režisérka Českého rozhlasu. Šéfkou budějovické činohry je od února 2018. Do výběrového řízení na místo ředitele divadla se přihlásilo šest uchazečů. Bylo to pět mužů a jedna žena, řekla v dubnu budějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS). Výběrové řízení bylo dvoukolové. Ve druhém kole, které se odehrálo tuto středu, vedla komise pohovor se čtyřmi kandidáty. Vedle Schlegelové mezi nimi byli i bývalý dramaturg jihočeské opery Tomáš Studený nebo šéf produkce pražského Divadla Na zábradlí Jan Búrik.

Zdroj a celý text: budejcka.drbna.cz