Během sedmi víkendů se budou moci lidé podívat 160 metrů pod hladinu Lipenské nádrže, do útrob unikátní vodní elektrárny Lipno I. Prohlídky jsou zdarma, zúčastnit se jich mohou maximálně šestičlenné skupiny předem registrovaných návštěvníků. Celkově ČEZ připravil 112 prohlídek s kapacitou 672 míst. První začínají už 3. února. Dnes energetici spouští registraci.

Čtyři víkendy v únoru a tři víkendy v březnu. To jsou možnosti, kdy se lidé budou moci opět podívat do útrob vodní elektrárny Lipno I. Nejvýkonnější zdroj tzv. Vltavské kaskády ČEZ veřejnosti zpřístupňuje po čtyřech měsících. Loni ČEZ na prohlídku Lipna připravil 288 termínů, během kterých si jihočeskou vodní elektrárnu prohlédly dva tisíce lidí.

„Po skončení loňských prohlídek jsme v říjnu avizovali, že bychom v nich rádi pokračovali i v roce 2024. Jsme rádi, že provozní situace elektrárny to umožňuje a že i letos se budou moci zájemci během února a března podívat do útrob nejvýkonnější vodní elektrárny Vltavské kaskády,“ uvedla Kateřina Bartůšková, vedoucí infocentrem Skupiny ČEZ.

Prohlídka trvá přibližně hodinu a půl a návštěvníci opět budou chodit v šestičlenných skupinkách. V doprovodu průvodkyň se dostanou například k turbínám a generátorům nebo třeba k tříkilometrovému tunelu, kterým voda elektrárnu opouští poté, co vyrobila bezemisní elektřinu. Zúčastnit se mohou jen předem registrovaní návštěvníci starší 15 let. Měli by přitom být v dobré fyzické kondici a netrpět obavami z výšek a uzavřených prostor. Zájemci se mohou registrovat od 18. ledna na www.cez.cz/lipnoexkluzivne.