Hořičtí ochotníci mají za sebou první zkoušku před letošní první inscenací pašijových her, které se budou hrát v neděli 2. dubna v zadní klášterní zahradě v Českém Krumlově.

Jedná se o velkolepé, divadelní ztvárnění novozákonního příběhu o ukřižování Ježíše Krista, kdy se na scéně objeví až 60 herců. Hořičtí ho hráli poprvé před 30 lety, v roce 1993. S výjimkou covidové pandemie, tu hrají pašije každý rok. Tímto představením v Českém Krumlově začíná velká, mezinárodní akce nazvaná Europassion 2023, jehož vyvrcholením bude setkání herců a znalců pašijových her z 15 států Evropy. Kongres Europassion 2023 se koná od 8. do 11. června.

„Přípravy na kongres Europassion probíhají zatím dobře, kalendář je na každý den téměř do června plný. Momentálně pilujeme náklady a schéma simultánních překladů a taky nám stále chybí finance. Čeká nás ještě celá logistika, výstavy, překlady a dodělávky v hořickém amfiteátru,“ uvádí Miroslav Kutlák, jeden z hlavních organizátorů a principál hořických ochotníků. Podle něj byla mluvená zkouška perfektní a herci jsou připraveni znovu podat nezapomenutelný výkon. „Na představení v klášterní zahradě v Českém Krumlově se těšíme moc a taky se modlíme za počasí,“ uvádí Kutlák.

Režisér Jakub Baran vedl celou zkoušku. V sále zdejšího kulturního domu se sešlo 10 herců. Jako první se na řadu dostala dvojice Ježíš a Marie. „I pro mě to bylo velké představení. Bylo úžasné pozorovat práci režiséra. Herci k tomu přistupovali s vážností a respektem a bylo vidět a slyšet, že to není opravdu jednoduché, chcete-li aby divák pochopil, ale i mnohdy pocítil, co mu sdělujete,“ uvedl Kutlák.

V roli Ježíše se tentokrát potil Jakub Suchánek, dlouhovlasý podnikatel z Černé v Pošumaví. Roli Marie zkoušela Věra Kolouchová i Vlaďka Dvořáková, které hlavní ženskou roli alternují. Režisér Baran zároveň hrál i roli Kaifáše, a tak se se zkoušeli i role ve Velké radě.

„Zkoušeli jsme duet Annáše a Kaifáše. Annáš, kterého hraje zkušený pašijový matador Gerhard Scherhaufer a zmíněný Kuba Baran předvedli, jak to má vypadat. Postupně se dle scénáře zapojovali i ostatní ve velké radě,“ shrnuje Míra Kutlák.

Velkou pochvalu za přednes i celkový herecký projev si podle kolegů zaslouží i Josef Varhaník v roli Piláta Pontského. Ten je rodákem z Hořic na Šumavě, dnes je v důchodu, ale celý život pracoval u dráhy. Heroda ztvárnil důchodce a bývalý voják z Hořic Stanislav Tonar, který znovu perfektně uměl text. V jeho případě šlo během zkoušky pouze o nastavení síly hlasu, aby si jeho výkon mohli užít i divák v zadních řadách.

Pak přišla řada i na Jidášův falešný polibek. „Moc mi to nešlo, ale slibuji, že natrénuji podle představ režiséra,“ říká Miroslav Kutlák, který hraje Jidáše.

Druhá zkouška, pro větší ansámbl se bude konat v sobotu 1. dubna. V neděli 2. dubna, před krumlovským představením je v plánu ještě generálka, v 15 hodin se bude hrát v malém komorním prostoru zadní klášterní zahrady.

 

Zdroj: Pavel Pechoušek, manažer pro PR a media TURISTICKÝ SPOLEK LIPENSKA