Zaměstnanci společnosti ČEVAK a.s. její bazén vypustili, vyčistili od odpadků, které se tam přes zimu nahromadily, a dno i střeny očistili tlakovou vodou.

„Jako každoročně i tentokrát vydala kašna po zimě pár pokladů. Například korunku malé princezny, dětská autíčka, mince či mušle. Našel se ale i utopený mobil a zajímavý kámen, na nějž neznámý autor vymaloval sluneční soustavu,“ vyjmenovala mluvčí společnosti Jitka Kramářová.

Technici kromě jiného kontrolovali i vnitřní osvětlení kašny a ze dna bazénu vyjmuli recirkulační zařízení, které v zimě zajišťovalo proudění vody a bránilo tak jejímu zamrzání. Za pomoci vysokozdvižné plošiny pak vyčistili horní část kašny.

„Letos jsme navíc měníme písek ve filtračním zařízení. Do filtru je ho vejde přes 600 kilogramů a mění se dle potřeby. Náročné je zejména dostat použitý písek z filtru a naopak. Technické srdce kašny je totiž v podzemí a prostory jsou poměrně stísněné,“ poznamenala Jitka Kramářová.

Samsonovu kašnu v plné kráse uvidí lidé už tuto středu. V letním provozu, tedy se stříkající vodou, bude dělat místním i turistům radost až do konce září. V krajské metropoli už ožily i ostatní vodní prvky jako například obě fontány na Lannově třídě, v parku Na Sadech nebo v Háječku. Stejně tak jsou postupně do provozu uváděna i městská pítka.

Zdroj: ČEVAK a.s.