Kompletně nové zázemí za necelých 27 milionů korun budou mít v Domově mládeže při Střední uměleckoprůmyslové škole v Bechyni. Celková rekonstrukce objektu je dalším projektem, který z Fondu rozvoje školství realizuje Jihočeský kraj. Celkem z něj do jihočeských školských zařízení poputuje okolo 180 milionů korun. Všechny práce jsou připraveny tak, aby se studenti, pokud možno, stěhovali na začátku školního roku už do hotového.  O tom, jak stavební práce pokračují, se během léta přijel přesvědčit náměstek hejtmana pro školství Pavel Klíma.

Tato škola je typickým příkladem střední školy na menším městě, kde je domov mládeže. Ten je pro fungování této školy zásadní. Má totiž výrazně nadregionální přesah a může se pochlubit slavnými a úspěšnými absolventy,“ popsal náměstek Klíma a pochválil i současné studenty. „Snad mohu prozradit, že se jejich návrh stal inspirací pro vítěznou podobu medaile na Olympiádu dětí a mládeže, kterou bude Jihočeský kraj hostit příští rok,“ uvedl s úsměvem náměstek pro školství.

„Rekonstrukční práce na bechyňském domově mládeže zahrnují výměnu rozvodů, odpadů, elektroinstalace a nové povrchy a sociály pro každou ubytovací buňku, která zahrnuje jeden dvoulůžkový a jeden třílůžkový pokoj. Původní odhad nákladů byl 30 milionů. Zakázka byla nakonec vysoutěžena za necelých sedmadvacet milionů,“ popsal ředitel školy Otakar Novák s tím, že konec rekonstrukce je plánován na polovinu září.  „Začalo se v červnu, kdy jsme děti sestěhovali na jeden, už dokončený pavilon a konec akce je plánován na 14. září,“ uvedl ředitel, podle něhož tak rekonstrukční práce do komfortu ubytovaných dětí nijak nezasáhnou.

Začátkem srpna navštívil náměstek Klíma kromě bechyňského domova mládeže také budějovické školy. Střední školu obchodní, kde se kompletně mění sociální zázemí, Obchodní akademii, kde se opravuje kanalizace a Střední zdravotnickou školu, kde se mohou studenti a pedagogové těšit na nové učebny a kabinety. V Týně nad Vltavou ho pak zajímala modernizace prostor místního gymnázia, jehož budova bude kompletně odkopána kvůli zavedení odtoků a průsaků vody. V Táboře si náměstek Klíma prohlédnul, jak probíhá rekonstrukce výtahů v Domově mládeže při Střední škole obchodu, služeb a řemesel.

Zdroj: Bc. Hana Brožková, Krajský úřad Jihočeského kraje