Přesně 1026 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři v jižních Čechách. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Jihočeský kraj a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, se v regionu zapojilo přes třicet institucí ve městech i v menších obcích. Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna v Bernarticích, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Českých Budějovicích a ve Větřní. Dohromady si knihovny rozdělí odměny v celkové výši 40 000 korun.

Absolutně nejvíc telefonů přinesli čtenáři do Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích – dohromady 243 kusů. Ta se tak stala premiantem ve velikostní kategorii měst nad 6000 obyvatel a také absolutním vítězem. V kategorii obcí nad mezi 1500-6000 obyvatel se dařilo Knihovně ve Větřní, v níž se sesbíralo na 67 starých mobilních přístrojů. Mezi obcemi do 1500 obyvatel se na první příčce umístila knihovna v Bernarticích, kam čtenáři přinesli 41 starých telefonů.

Počet vysbíraných přístrojů nás příjemně překvapil, navzdory faktu, že klesá počet nových prodaných telefonů v důsledku ekonomické krize. Vysbírané množství však nebylo hlavním cílem projektu. Chtěli jsme upozornit zejména na správné způsoby sběru a následnou recyklaci drobných vysloužilých elektrozařízení, které stále řada lidí hlavně kvůli nedostatku informací odhazuje do běžného komunálního odpadu,“ uvedl František Talíř, 1. náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro oblast pro životního prostředí.

Mobilní telefony následně poputují k odborné recyklaci. Díky tomu se řada surovin vrátí zpět do oběhu a nebude potřeba je nově vyrábět, ani těžit. „Lidé často staré mobilní telefony schraňují i několik let, v českých domácnostech jsou podle hrubých odhadů miliony nefunkčních přístrojů. Na sběrná místa přinesli čtenáři mobily, které už se takřka čtvrtstoletí nevyrábějí, nebo modely, které ve své době vydržely na příjmu bez nutnosti nabíjení i více než týden, což je z dnešního pohledu neuvěřitelné,“ popsal Pavel Peroutka, regionální manažer společnosti ASEKOL pro Jihočeský kraj.

Hodnotné ceny v podobě poukázek na nákup knih získají i čtenáři, kteří k odevzdanému mobilu připojili kontaktní údaje a měli štěstí při losování. Seznam výherců je zveřejněn na stránkách Odlož mobil.

Zdroj: Bc. David Hocke, Krajský úřad Jihočeského kraje