Policista Roman Lisý zachránil v pátek 1. září život sedmapadesátileté ženě, která se sama nedokázala dostat z hořícího bytu v sedmém patře paneláku v Českém Krumlově. Jeho čin ocenil v pátek 15. září starosta města Alexandr Nogrády.

K hořícímu bytu na sídlišti Mír vyjížděli zasahovat 1. září policisté z obvodního oddělení v Českém Krumlově. Sousedé ohlásili, že z bytu v 7. patře je cítit silný zápach kouře. Hlídka na nic nečekala a okamžitě vyrazila na místo. K bytu, ze kterého šel nejen kouř, ale bylo již i slyšet jasný zvuk praskání ohně, se jako první dostal policista praporčík Roman Lisý. Když zevnitř nikdo nereagoval na jeho bouchání na dveře, rozhodl se je vykopnout. Kvůli hustému dýmu v bytě nebylo téměř nic vidět, policista si však všiml v chodbě sedící ženy (57 let). S nasazením vlastního zdraví ji urychleně vyvedl z hořícího bytu ven, čímž jí nepochybně zachránil život. Ujistil se, že se již nikdo další v bytě nenachází, a započal s hašením ohně.

Požár se nakonec podařilo s přivolanými hasiči dostat pod kontrolu. Žena byla převezena do českokrumlovské nemocnice. Ošetřen musel být i zasahující policista, který se v hořícím bytě nadýchal kouře a směsi z hasicího přístroje.

Odvahu a duchapřítomnost policisty ocenil i starosta Alexandr Nogrády, jako poděkování věnoval Romanu Lisému elegantní hodinky.