Novou silnici v Českých Budějovicích plánují už od roku 2011. Patří mezi prioritní dopravní stavby, protože ulehčí přetížené Strakonické ulici. Stát bude přes dvě miliardy korun a její součástí bude i most přes Vltavu.

Dlouho připravovaná Severní spojka v Českých Budějovicích stojí před vydáním stavebního povolení, o něž požádalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Padnout má do několika měsíců. Přípravné řízení k tomu převzal od budějovické radnice krajský úřad, který povolení vydá.

ŘSD předpokládá, že složité stavební řízení se převodem na krajské kompetence zjednoduší a strategická komunikace může být hotová v roce 2027. Pak odvede až 20 tisíc aut denně z přetížené Strakonické ulice.

„V roce 2018 bylo vydáno územní rozhodnutí. Současné stavební řízení se týká spousty subjektů, spojením do jednoho celku podle nových předpisů se složitý proces urychlí,“ uvedla ředitelka jihočeského ŘSD Vladimíra Hrušková.

Projekt je ve fázi výkupů v cestě stojících nemovitostí, samotné platné stavební povolení na nich ale nezávisí. Na výkupech se podílí město společně s krajem. Přibližně dva a půl kilometru dlouhá spojka vedoucí od okružní křižovatky u Globusu ke křižovatce ulic Pražská–Okružní už má podle Hruškové některé pozemky vykoupené. Mezi prvními šlo o ty státní, například České pošty. Složitější převody ŘSD očekává jako vždy u soukromých vlastníků.

Bez spojky hrozí v této části města kolaps

„Vykoupené pozemky pak za stejnou cenu převedeme na ŘSD. Celková suma je 49 milionů korun. Spojka je prioritní dopravní stavbou ve městě,“ upozornil náměstek českobudějovické primátorky Petr Maroš (ODS).

Samotná komunikace je plánovaná už od roku 2011 a patří mezi důležité stavby v Budějovicích. Dopravní experti varují, že v případě jejího dalšího skluzu hrozí v této části města dopravní kolaps.

Zdroj a celý text:  idnes.cz